אקדימן מילין

מאת: אדמוני שלומי חי, עורך דין פשיטת רגל ומשפט מנהלי
התיישנות, לכאורה נושא אזוטרי שעיסוק בו שמור כמעט בלעדית למשפטנים.

על אף היותו דין משפטי גרידא הוא הפך בעשור האחרון להיות נושא שעוסקים בו רבים. די להקליד באינטרנט את המילה התיישנות ותופתעו לגלות עשרות מאמרים, כתבות עיתונאיות, בלוגים וכו', עד שנדמה שלכל "זב חותם" יש מה להגיד בנידון.

כיצד הפך נושא זה להיות כה מרכזי בשיח המשפטי בארץ? התודה נתונה כמובן, לרשויות המקומיות .

סיפורינו מתחיל עם המשבר הכלכלי שפקד את ארצנו איפשהו בשנת 2000. קיצוצים רוחביים של הממשלה הביאו בין היתר לקיצוץ משמעותי בתקציבם של הרשויות המקומיות . כך מצאו את עצמן הרשויות המקומיות מול בור תקציבי וחיפשו אחר כל מקור מימון נוסף. חיפשו ומצאו! בדיקה שטחית גילתה לכלכלני הרשויות  כי ישנו סעיף בספר התקציב בצד ההכנסות שיש בו כסף רב – הכנסות בגין קנסות.

ברם ולמצער, מחדל מתמשך לאורך שנים רבות בגביית קנסות אלה יצר פער גדול ומשמעותי ביותר בין החובות הרשומים בספרי הרשות המקומית של מקבלי הקנסות, לסכום ששולם בפועל לרשויות המקומיות . ראו ועשו, כאחוזי אמוק התרוצצו הכלכלנים למחלקות הגבייה והחניה ודרשו גביה, גביה ושוב גביה!.

כך החלו להישלח דרישות חוב רבות לאזרחים בגין קנסות חניה שלא שולמו שבתוספת כפלי הקנס, הריביות והוצאות שונות תפחו לחובות כבדים. אזרחים "שומרי חוק" רבים שנהגו שלא לשלם את חובותיהם נדהמו לגלות את הרשויות המקומיות נושפות בעורפיהם.

מנגד גילו הרשויות המקומיות כי להוציא כסף "מהישראלים" לא יהיה פשוט כלל וכלל שכן שנים רבות השתרש המנהג שקנסות חניה אין צורך לשלם, פשוט כי הרשויות לא נוקטות בשום צעד. על רקע כל אלה החלו לצמוח כפטריות אחרי הגשם חברות הגביה למיניהן ומשרדי עורכי דין גדולים ומפוארים זיהו אף הם את הפוטנציאל הכלכלי והזדרזו להעמיד את שרותם הטוב לרשות הרשויות המקומיות. כך למעשה החל לצמוח הענף המגלגל מיליונים רבים בכל שנה.

כמו בכל סיפור טוב, גם כאן נתקלו גיבורינו הרשויות, חברות הגביה ומשרדי עורכי הדין בבעיה קשה. חלק לא מבוטל של דוחות החניה היו בני שנים רבות ולחלקם אף חגגו "בר-מצווה". ואם ננסח זאת בז'רגון המשפטי – התיישנו.

כך נפתח פרק חדש ו"מפואר" בהתנהלות הרשויות ובאי כוחם כאשר האחרונים יועצים להתעלם מבעיה "קלה" זו שנקרתה בדרכם ל"אוצר הגנוז". התיישנות הסבירו במתק שפתיים זו טענת הגנה בלבד, ומשכך, כל עוד לא הועלתה ע"י החייב אין צורך לעצור את הליכי הגבייה.

כמו כן סברו ובצדק רב, כי החייבים קרי האזרחים אינם בקיאים בחוק ובפסיקה ובתוספת מנגנון בירוקרטי מתיש יתקשו הנ"ל להוכיח את צדקתם.

הדבר הפך לשיחת היום ואזרחים רבים החלו לחפש אחרי כל שבב מידע שיעזור להם להיחלץ מחובותיהם לרשויות. בד בבד יצאו עו"ד לעזרת "האזרח הקטן" בעצות מעצות שונות חלקם טובות ואחרות אחיתופל וזאת תוך שהם מציעים את שירותיהם המעולים ו"שושן הבירה נבוכה".

פסקי דין רבים נכתבו, נהרות של דיו נשפכו בכתבי טענות והלכות שונות נפסקו. סידרת מאמרים זו באה במטרה לעשות קצת סדר בבלגן, ונסקרו בה מאות פסקי דין בכל הערכאות, בניסיון להציג את "הישן ואת החדש" בפסיקה. לבחון פרספקטיבות שונות בסוגיית ההתיישנות, לשאול שאלות ולעיתים אף להציע פתרונות.


עבור לדף הבא
 
התיישנות דוחות חניה