מקריסה לתקומה

סדרת מאמרים בנושא פשיטת רגל

מאת עורך הדין אדמוני
עורך דין לענייני פשיטת רגל.

פשיטת רגל - חלק א' - הקדמה


ישנם מספר גורמים אשר משפיעים על  אדם שחייב כספים (להלן: "החייב") להחליט כי עליו לפנות להליך פשיטת רגל (להלן: "פש"ר"). נציג אותם כשאלות שתשובה חיובית או שלילית עליהן בהתאם לעניין עשויה ללמד כי החייב יבחר בסופו של יום לפנות להליך פש"ר. 
האם יוכל החייב להחזיר את חובותיו?
ברי כי ככל שסכום החוב גדול יותר כך יתקשה החייב להחזיר את חובותיו ויפנה להליך פש"ר.

האם החייב סבור כי הוא יוכל להחזיר את חובותיו?
חייבים רבים סבורים כי יהיה ביכולתם להחזיר את סכום החוב, אף אם סכומו גבוה ואף גבוה מאוד.
לא אחת נתקלתי בחייבים אשר מאמינים כי באם יפרסו את החוב בהסדר עם הנושים יהיה בכך כדי לאפשר להם שלא להיזקק להליך הפש"ר. לגישה זו כמה מגרעות. האחת – חייבים רבים נוטים לאופטימיות יתר בכל הקשור למצב עסקם וליכולתם להחזיר את החוב. שנית – אותם חייבים מתעלמים מהעבודה כי על מנת להגיע להסדר נושים ידרוש הנושה מהחייב להצהיר כי הוא מוותר על כל טענה ביחס לחוב, דבר שיקשה להתגונן בפני החוב בעתיד. חמור מכך, הנושים ידרשו לקבל בטוחות מעבר למה שישנו בידיהם ערב ההסדר. לדג' נתקלתי במקרה בו חייב הסכים להיות ערב אישית לחוב של חברה! (טעות קריטית) או חייב ששעבד בית של חמותו כדי לשלם חוב בגין פיגורים במשכנתא שלו. מיותר לציין כי בשני המקרים הנ"ל הדבר "הסתיים בבכי" בלשון העם. שלישית – הנושה לא ייטה להתגמש בעמדותיו ולוותר על סכומי כסף ניכרים כל עוד הוא לא נוכח לדעת שחרף נסיונותיו ומאמציו המרובים הוא לא מצליח "להוציא כסף מהחייב" באמצעות הליכי הוצל"פ.  יש לזכור – נושה מיואש הוא נושה נוח שייטה להתפשר לדג' חייב שייצגתי הגיע להסדר לסילוק חובותיו כלפי בנק גדול בתשלום סך של 21 אלף ש"ח בלבד בשעה שהחוב בתיק ההוצל"פ עמד על 150 אלף ש"ח (והקרן בתיק ההוצל"פ, קרי סכום החוב המקורי עמד על 80 אלף ש"ח).

ככל שהחייב יפנים מוקדם יותר כי אין הוא יכול לעמוד בהסדרי חוב כך הוא ייטה יותר לפנות להליך פש"ר ולהיפך ככל שהנושה יווכח שלא ניתן להוציא כסף ניתן יהיה להגיע להסדר נוח לחייב מבלי להיזקק להליך פש"ר ובכל מקרה לפני כל מהלך ראה להיוועץ בעורך דין לענייני פשיטת רגל.

האם יש לחייב נכסים?
ככל שלחייב נכסים רבים יותר, בד"כ חייב נבון יבחר דווקא כן לפנות להליך פש"ר תוך נקיטת צעדי מנע להגנת נכסיו.

מה מידת שיתוף הפעולה בתוך הבית פנימה?
ככל שיש יותר תמיכה בחייב והבנה מצד התא המשפחתי כך ייטה החייב לפנות להליך פש"ר.

מה המצב התודעתי של החייב?
האם החייב הפנים כי מצבו בכי רע? או לא?

האם החייב סבור כי לא תיהיה לנושים תרופה כנגדו?

ככל שחייב סבור שהוא יוכל לעמוד בפני הנושים, כך יקטן רצונו לפנות להליך פש"ר. כך לדג' – חייה בן 50 שנים,  גרוש, בעל הסטוריה של מחלות, הנתמך כספית על ידי בני משפחתו וללא רכוש שרשום על שמו, לעיתים יבחר לא לעשות כלום ולהמשיך להתחמק מנושיו.

עד כמה הנושים "יורדים לחייו" של החייב?
ככל שהנושים נוחים יותר כך ייטה החייב פחות לפנות להליך פש"ר.

המשך לקרוא בחלק ב'


 
אדמוני עורך דין לענייני פשיטת רגל
 
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

העסק מתמוטט!
מה עושים?!!?!?
הליך פשיטת רגל - מבוא
השלבים בהליך פשיטת רגל
כיצד ומתי מקבלים הפטר?
 
צעדי מנע לפשיטת רגל
ההפטר של עורך דין שלומי אדמוני
הסכם ממון בפשיטת רגל