שלומי אדמוני עורך דין לענייני פשיטת רגל
העסק מתמוטט מה עושים?
 
מספר עצות מעו"ד אדמוני שלומי חי, עו"ד לפשיטת רגל
עובדה כואבת היא שלא תמיד ניתן להציל את העסק מהתמוטטות שתביא לקיצו, עובדה כואבת נוספת היא שלא הגנת על עצמך מבעוד מועד. חתמת בבנקים, הפעלת עסק שלא באמצעות חברה בע"מ, לקחת הלוואת בערבות שלך ושל אשתך לטובת העסק, בקיצור לא עשית את ההפרדה הנדרשת בין העסק לבינך ולא נערכת מבעוד מועד.
לפיכך, עליך לפעול במהירות וביעילות, שאם לא כן, ישנן פעולות אשר יוכלו להיות מבוטלות רטרואקטיבית אם בוצעו בתוך שישה חודשים לפני קריסת העסק.
כן, ישנן פעולות אשר ניתן לראות בהן כעבירה פלילית, שמהם נרצה להימנע כמובן.
ראשית על כן, פרע את חובותיך כלפי מס הכנסה ומע"מ בגין ניכויים שביצעת כגון: ניכוי מס במקור מעובדים ומספקים, ביטוח לאומי מעובדים ומע"מ.
שים לב את ישנו הבדל מהותי בין חובות רגילים למס הכנסה שזוכים לעדיפות בסדר הנשייה ואשר אינם מהווים עבירה פלילית לבין הניכויים דלעיל אשר מהווים עבירה פלילית, עצתי הימנע מכך ושלם את חובותיך ו/או חובות חברתך.

שנית, מכור מיד את נכסיך הנזילים ככל שישנם כאלה ושים את הכסף בצד יתכן ותצטרך אותו בהמשך להסדרת חובותיך מול הנושים אבל לא כעת, הנושים כרגע לא נכונים לפשרה ולתספורת של חובותיך כלפיהם.

שלישית, עשה ככל שביכולתך כדי לפרוע חובות של בני משפחתך במיוחד של אשתך וילדיך. שלום הבית חשוב לך על מנת לצלוח את ההליכים הלא פשוטים שצפויים לך, הוצאת אשתך מקו האש הכרחי אפוא. לא זו בלבד אלא שנשים ואני אסייג את דברי, נשים בהכללה, נוטות לעמוד פחות טוב מול לחצים של נושים ושאר מרעין בישין.

רביעית, העצה הרביעית מתכתבת עם העצה השלישית, ראה לאגד את משפחתך הגרעינית לתן להם סקירה ברורה שקופה ואמיתית של המצב, הם יגלו זו במוקדם או במאוחר וטוב הוא שיגלו זאת ממך, אין דבר גרוע יותר מאישה שיום אחד בהיר מגיעים להוציא לה מטלטלין מהבית והיא לא יודעת מה לעשות ואין דבר מדכדך יותר מבנך שמקבל שיחת טלפון מ"מס הכנסה" ומספר היכן נמצאת הכספת שלך. הכנה טובה של בני משפחתך יש בה כדי לעזור לך להתמודד עם הנושים וההליכים השונים שינקטו כנגדך ולא כל שכן יעניקו לך את התמיכה והרוגע הנפשי, אין דבר גרוע יותר מהתמודדות עם לחץ מבית ולחץ מבחוץ. באם אינך יודע כיצד להסביר לבני משפחתך פנה לאלו שזה מקוצעם, ואין אני מתכוון לפסיכולוגים, שכבודם במקומם מונח, פנה לעורך דין לענייני פשיטת רגל שטיפל במצבים כגון דא, זו מומחיותו, לא אבוש ואומר במלוא הצניעות כי כעו"ד שעבר הליכי הוצאה לפעול, נושים והליכי פש"ר על בשרו, ובעזרת דוגמאות שהבאתי מחיי האישיים, הצלחתי להעביר את המסר כי "השד" לא כזה נורא וכי בצורה מושכלת ניתן להתמודד לשרוד את התקופה הקשה לעמוד על הרגליים ולצאת מהתקופה מהמיצר למרחב בתוך פרק זמן לא ארוך מאוד. לא ניתן לתאר במילים את הטלפונים שקבלתי כעבור ימים מספר מלקוחותי אשר סיפרו לי על השינוי החיובי שחל בתוך ביתם פנימה, לא בכדי נאמר, "ביתו של אדם מבצרו".

חמישית, שעבד את הנכסים שיש לך, מטלטלין ומקרקעין, בעבר בוודאי לקחת הלוואות מקרובי משפחתך, הורי אשתך, אחיך, אחותך, הוריך, שעבד להם את הנכסים.
שים לב! – רישום שעבוד פקטיבי הינו עברה פלילית!, לכן, שעבד את רכושך רק כנגד הלוואה אמיתית שקיבלת!
כן, היוועץ בעו"ד יש חשיבות גדולה לאופן ניסוח הסכם ההלוואה ועוד מספר אספקטים שלא כאן המקום לפרטם.     

שישית, מחוייבותך הראשונה היא לזון ולפרנס את בני משפחתך, שים כסף בצד במקום בטוח לצורך זה, עם כל הכבוד לנושים, משפחתך קודמת, דאג לה!
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

העסק מתמוטט!
מה עושים?!!?!?
הליך פשיטת רגל - מבוא
השלבים בהליך פשיטת רגל
כיצד ומתי מקבלים הפטר?